1.10.09

Bahçe Kışa Hazırlanıyor

Arıcı Metin'in değerli izleyicileri Arıların kışa hazırlanmasının ardından bahçeyi de kışa hazırlamaya başladık...

ilk olarak bahçeyi, çapa makinesiyle elden geçirdik ardından fidanların çanaklarını genişçe hazırladık.
Tabii bu başlangıç. Bahçede iki büyük derdimiz var! Tavşanlar ve köstebekler.
Biri toprağın üstünde, fidanları ve genç sürgünleri kemiriyor, diğeri de toprağın altından fidan köklerini...Tavşana karşı çareyi, bir arkadaşımızın tavsiyesinde bulduk. Rabis telini hazırladık...
Önümüzdeki hafta fidanların etrafını rabis teliyle saracağız... Böylece tavşanların fidanları kemirmesinden kurtulacağız. Ancak iş köstebeğe gelince çözüm zor gibi, Köstebek kapanını denedik, bir işe yaramadı.
Ardından köstebek tabancası aldık, saçma kullanıyorsun, bir iki tanesini hakladık. Ancak her zaman tetik düşmüyor. Köstebek te akıllı hayvan, tetiği düşürmeden tabancanın önünü toprak doldurabiliyor. Tabii kaza riski de var. Bir keresinde kontrolsüz patladı, bir kaç gün sağ kulağım duymaz oldu...
Biz de elektronik yolu deneyelim dedik. Pille çalışan köstebek kovuculardan aldık. Yaklaşık 300 metrekare alanda etkili olan köstebek kovucular bir-iki ay etkili oldu..
Ancak o sese de alışan köstebekler sonra cihazın bir metre yanına kadar gelmeyi başardılar... Sizin anlayacağınız elektronik mücadele de yetersiz kaldı.
Bu yıl bir arkadaşımız, "köstebeğin yoluna köpek tersi dök işe yarar" deyince, o yolu da deneyelim dedik... Sonuç yine sıfır!
Evet değerli izleyiciler, başınızı ağrıttık. Bahçeyi kışa hazırlıyoruz dedik, köstebeklere takıldık...Rabis telini önümüzdeki hafta kullanacağız, ağaçların yapraklarının dökülmesinin ardından kışlık bordo bulamacını yapacağız...Haa son olarak, özellikle cevizlerin arasındaki boş alanlara arı otunu ekeceğiz. Hoşça kalın sevgiyle kalın.

Hiç yorum yok :