4.2.23

 

Arıcı Metin'in değerli izleyicileri, güveniniz için teşekkür ederim. Kış sezonu için hazırlamış olduğum propolisim tükendi. Bahar sezonu için yeni bir parti propolisi Şubat sonu, Mart başı hazırlayacağım nasipse.

17.12.22

 TEŞEKKÜRLERİMLE

Arıcı Metin'in değerli izleyicileri, güveniniz için teşekkür ederim. Bu sezon da balım bitti. Nasipse önümüzdeki sene yeni üretimizle karşınızda olacağız.

Bu arada balımın bittiğini duyan arkadaşlarımız, tavsiye soruyor. Onlara yıllardan beri söylediğim bir şey var. Üretim sürecini başından sonuna kadar görmediğim birinin balını tavsiye etmeye korkarım. Ancak gönül rahatlığıyla ürününü tavsiye edebileceğim bir arkadaşım var. Aslında siz de kendisini tanıyorsunuz. Arıcı Metin Güçbirliği ekibinden Atila Garipler. Bizim Ayaş Basınevleri sitesinde arıcılığı uzun süredir yürüten üç arkadaşız. Metin Çetin, Murat Şahin ve Atila Garipler. Şu anda Atila Gariplerin elinde satışa hazır balı bulunmaktadır. Dileyen arkadaşlarımız kendisi ile irtibata geçebilirler. (Kendisine  0530 326 73 44 Whatsup hattından ulaşabilirsiniz.


28.11.22

Kış kapıda, siz hazır mısınız?

Arıcı Metin'in değerli izleyicileri Kasım ayı bitmek üzere. Aralık ayına girmek üzereyiz. Havalar gittikçe soğuyor ve Grip salgını hızla yayılıyor. Gazeteler hastalığın giderek artan bir hızla yayıldığı uyarısında bulunuyorlar. 

"Salgında bağışıklık sistemimiz olumsuz yönde etkilendi. Pandemi öncesinde bizi hasta etmeyecek grip ve diğer solunum yolları virüsleri zeminde Covid’in olması nedeniyle bizi hasta etmeye başladı. Gerçekten çok hızlı yayılan, çok bulaşan ve insanları yatağa düşürmeyen ama ayakta da durmasını zorlaştıran bir salgınla karşı karşıyayız.”

Şu an dolaşımda olan birkaç virüs, özellikle grip virüsü dediğimiz bu virüs, solunum yollarını etkileyen diğer virüsler ile beraber Covid’in komplike bir süper enfeksiyon olduğunu düşünüyoruz. Bu grip benzeri şikayetlerin sebebine bakacak olursak, Covid’in bağışıklık sistemimizi gerçekten değiştirdiğini ve etkilediğini görüyoruz. Bu hastalık aslında önce çocuklarda, okullarda başladı ve evlere taşındı. Çocuklar her zaman şanslıydı ama ebeveynler bu hastalığı zor atlatıyorlar”

Doktorların dile getirdiği konu, pandemi nedeniyle alınan önlemler sonucu bağışıklık sistemimiz zayıfladı ve grip hastalığına daha kolay yakalanır duruma geldik. Doktorlar öncelikle maske kullanmamamız ve bağışıklık sistemini korumamız, güçlendirmemiz çağrısında bulunuyorlar.

Pekii siz bağışıklık sisteminizi korumak için gerekli önlemleri alıyor musunuz? İnternet ortamında basit bir sorgulama yapın. Bağışıklık sisteminin korunması ve güçlenmesi için gerekli ürünlerin listesini çıkarın. Bağışıklık sisteminizi koruyup güçlendirmek için değerlendireceğiniz bir ürün de PROPOLİS.

Propolis, anti bakteriyel, anti mikrobiyal, anti fungal, anti viral bir besin desteği. Propolis kapanları ile kovandan toplanan bu ürün, farklı metodlarla hazırlanarak ekstrakt haline getirilir. Alkol esaslı, su bazlı ve zeytinyağında çözdürülerek hazırlanmış propolis ekstraktları bağışıklık sisteminizi korumanız için yararlı olacaktır. Arıcı Metin olarak benim hazırlamış olduğum su bazlı propolis ekstraktını da temin edebilirsiniz. Hepinizin sağılıklı bir kış geçirmenizi dilerim. 
 

15.11.22

 

UTTM'nin 10'uncu KURULUŞ YILDÖNÜMÜ 17 İL, 21 MERKEZDE DÜZENLENEN TOPLANTILARLA KUTLANDI.


UTTM Ankara Ayaş toplaşması, beklenen sayıda üye olmasa da, çok verimli ve yararlı bir şekilde tamamlandı.

UTTM'nin kuruluş felsefesi ve Ali Özırmak'ın çalışmalarını anlatan kısa bir konuşmanın ardından çok yararlı ve verimli sohbetler gerçekleştirdik.
Arıcılıkla ilgilenen arkadaşlara arıcılık hakkında bilgi verdikten sonra bal tadımı yaptık.
Bu arada badem yetiştiriciliği hakkında çok yararlı bilgiler edindim.
Sohbetlerin ardından UTTM tarafından hazırlanan tohum paketlerinin dağıtımını gerçekleştirdik.

19.2.22

 Arıcı Metin'in değerli takipçileri. İlkbahar geliyor. Cemreler düşecek. Bildiğiniz gibi mevsim değişiklikleri, bağışıklık sistemimizin en zayıf olduğu dönemlerdir. Bu yüzden mevsim değişikliklerine uyum sağlayabilmemiz açısından, her zaman olduğu gibi su bazlı propolis ekstraktımızı yine hazırladık.

Bu arada propolisin yararlarına yönelik bir çalışmadan da sizleri haberdar etmek istedim.

Bilim dünyası son dönemde propolisin hastalıklar üzerine etkilerini araştırıyor. Buna göre, vücut direncini artırıcı özelliği var. Doku yenileme hızını artırıyor, yaralar üzerinde iyileştirici etkiye sahip. 39 mantar türünden 20’sinin üremesini engelleyici etkisi var. Özellikle de tümörlü hücrelere etkisi konusunda önemli araştırmalar yürütülüyor.
Uşak Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuray Şahinler, bal arılarının iç güdüsel olarak kovanlarda hijyeni sağlamak için ürettiği propolisin güçlü antibakteriyel, antifugal, antioksidan özelliklerinin yanında önemli hastalıklarda onarıcı, tedaviyi destekleyici etkilerinin olduğunu söyledi. Şahinler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, arıların bal yapma sürecinde kovanlarda koruyuculuğu sağlamaya yönelik bitki tomurcuklarından elde ettiği özlerle propolisi ürettiğini söyledi.
Propolis Mantar ve Tümör'ü Engelliyor 1Kovandaki yarık ve çatlakların onarımı, kovan içinde ölen ancak kovan dışına taşınamayan arı veya diğer canlıların bala zarar vermemesi için mumyalanmasında ve petek gözlerinin cilalanmasında kullanılan propolisin kovandaki hijyenin sağlanmasında en önemli faktör olduğunu vurgulayan Şahinler, bu özelliklerin bilim dünyasının da dikkatini çektiğini ve ürün üzerine uluslararası alanda uzun süredir incelemeler yapıldığını aktardı. Uşak Üniversitesi bünyesinde de bu konu üzerine çalışmalar sürdürdüklerini, uluslararası araştırmaları ve akademik yayınları takip ettiklerini belirterek, güçlü antibakteriyel, antifugal, antioksidan özelliklerinin olduğu tespit edilen propolisin, insan sağlığı üzerinde çok olumlu etkilerinin gözlemlendiğini ayrıca önemli hastalıklarda onarıcı, tedaviyi destekleyici etkilerinin de ortaya çıktığını aktardı.
Yüzlerce kimyasal bileşiği barındırdığı anlaşılan propolisin bağışıklık sistemini destekleyen önemli bir ürün olduğunu kaydeden Şahinler, ürünün kanserli tümör hücrelerine de etkisi üzerine araştırmaların olduğunu kaydederek şu bilgileri paylaştı:
Propolis Mantar ve Tümör'ü Engelliyor 2“Bilim dünyası son dönemde propolisin hastalıklar üzerine etkilerini araştırıyor. Buna göre, vücut direncini artırıcı özelliği var. Doku yenileme hızını artırıyor, yaralar üzerinde iyileştirici etkiye sahip. 39 mantar türünden 20’sinin üremesini engelleyici etkisi var. Özellikle de tümörlü hücrelere etkisi konusunda önemli araştırmalar yürütülüyor. Bilimsel yayınlardaki makalelerde, akciğer tümörlü fareler üzerine 3 grupta deneyler gerçekleştirildiği, 0,1, 0,2 ve 0,4 miligram oranlarında propolis tedavisini içeren bu deneylerde tümörün yayılımının yüzde 80 ile 57 oranları arasında engellendiği bilgisi yer aldı. Bu gelişmenin ardından hastalarını modern tıbbın geleneksel yöntemlerinin yanında propolisle takviye eden onkologlar var.”
Nuray Şahinler, propolisin vücudu onarıcı, destekleyici yönü sayesinde birçok hastalığa olumlu etkisinin bulunduğunu kaydederek, “Krem, merhem, tablet, kapsül ve sprey olarak kullanılabiliyor. Propolis gibi bal, polen gibi arı ürünlerinin tümü vücudu, bağışıklık sistemini desteklediğinden günlük yaşamımızda kullanımı önemli ürünler” diye konuştu.

27.10.21

 PROPOLİS BİTMEK ÜZERE

Arıcı Metin'in değerli izleyicileri Kış sezonu için hazırlamış olduğum su bazlı propolis ekstraktı bitmek üzere. Elimde çok az miktarda propolis ekstraktı kaldı. Bunların bitmesinin ardından, yeni dönem propolis ekstraktını Şubat, Mart aylarında hazırlayacağım.


21.6.21

 Arıcı Metin'in değerli izleyicileri, bu sene, polen dağıtımına gecikmeli olarak başlayabiliyoruz..

Uzun süren bir kuraklık döneminde polen toplama umutları tükenirken yağışlar başladı. Yağışların sürekli oluşu da da polen toplama işini aksattı.

Şu sıralar toplanan polenlerin elenmesi ve ayıklanması işlerine yoğunlaştık. ardından, her zaman olduğu gibi 250 gramlık vakumlu paketler haline getirilmesi işlemine geçeceğiz. Nasipse bir hafta kadar sonra dağıtıma başlamayı planlıyoruz. Polen siparişi vermek isteyen arkadaşlar sipariş miktarı, adres ve telefon bilgilerini özelden ulaştırabilirlir.