27.10.21

 PROPOLİS BİTMEK ÜZERE

Arıcı Metin'in değerli izleyicileri Kış sezonu için hazırlamış olduğum su bazlı propolis ekstraktı bitmek üzere. Elimde çok az miktarda propolis ekstraktı kaldı. Bunların bitmesinin ardından, yeni dönem propolis ekstraktını Şubat, Mart aylarında hazırlayacağım.


21.6.21

 Arıcı Metin'in değerli izleyicileri, bu sene, polen dağıtımına gecikmeli olarak başlayabiliyoruz..

Uzun süren bir kuraklık döneminde polen toplama umutları tükenirken yağışlar başladı. Yağışların sürekli oluşu da da polen toplama işini aksattı.

Şu sıralar toplanan polenlerin elenmesi ve ayıklanması işlerine yoğunlaştık. ardından, her zaman olduğu gibi 250 gramlık vakumlu paketler haline getirilmesi işlemine geçeceğiz. Nasipse bir hafta kadar sonra dağıtıma başlamayı planlıyoruz. Polen siparişi vermek isteyen arkadaşlar sipariş miktarı, adres ve telefon bilgilerini özelden ulaştırabilirlir.18.2.21

 


Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve vücut direncini artırdığı bilinen propolise talep, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde arttı.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dünyadaki bal üretiminde önemli bir konumda olduğunu söyledi.

Türk bal sektörünün her geçen yıl ilerleme kaydettiğini belirten Şahin, "Yeni tip koronavirüs salgınıyla balın değeri daha iyi anlaşıldı. İnsanlar bal ve bal ürünlerine ilgi göstermeye başladı." dedi.

Şahin, salgının propolise ilgiyi artırdığını, bir kovanda yaklaşık 100 ila 150 gram arasında propolis üretildiğini kaydetti.

"İnsanlar artık bu ürünlere değer veriyor"

Propolisin birçok faydasının bulunduğuna dikkati çeken Şahin, "Propolis bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığından korur, vücut direncini artırır, iltihaplara iyi gelir. Pandemi döneminde insanlar, propolis tüketimini artırdı. Pandemiyle beraber değeri artan propolisin kilosu 250 liradan 700 liraya kadar çıktı. Bu ülkemiz için önemli sevindirici bir durum. Çünkü insanlar artık bu ürünlere değer veriyor." diye konuştu.

Ziya Şahin, propolis üreticilerinin doğru yatırımlar yapması, balın yanında arı ürünlerini de yetiştirmeye önem vermesi gerektiğini söyledi.

Propolisin en iyi kullanma şeklini anlatan Şahin, "İşlenmiş propolis piyasada 20-30 gramlık şişelerde satılıyor. Vatandaşlara 10 ile 12 damla arasında kullanmasını öneriyoruz." ifadeleri kullandı.

21.9.20Propolis satış

Arkadaşlar beklenen gün geldi. Su bazlı propolis ekstraktının dağıtımına başlıyorum. Su bazlı propolis ekstraktı isteyen arkadaşlar, sipariş miktarı, adres ve telefon bilgilerini özelden iletebilirler.

Propolis ekstraktının satış duyurusuyla birlikte, akla takılan sorulara da buradan cevap vermek isterim.

Propolisin fiyatı: Su bazlı propolis ekstraktını 20 ve 50 ml'lik damlalıklı şişelerde hazırlıyorum.

20 ml'lik 40 tl, 50 ml'lik 95 tl+15 tl kargo ücretidir.

Propolisin muhafaza edilmesi: En çok gelen sorulardan birisi, “Propolis ekstraktını nasıl muhafaza edeceğim?” Propolis ekstraktını, buzdolabında muhafaza etmeniz gerekiyor. Kullanmadan önce şişeyi çalkalamanız yararlı olacaktır.

Hangi ölçüde kullanacağız? Su bazlı propolis ekstraktında günlük koruyucu doz; her beş kiloya bir damla ölçüsündedir. Yani 60 kiloluk bir kişi için günlük koruyucu doz 12 damladır. Çocuklarınız için de; çocuğunuz 30 kilo ise; günlük koruyucu doz 6 damladır. Yarım bardak suya veya meyve suyuna damlatacağınız propolis ekstraktını, akşam, tok karnına almanız yararlı olacaktır. Hastalık halinde bu ölçüleri, bir miktar arttırabilirsiniz. Ancak propolis ekstraktını bir ilaç olarak düşünmeyip, bağışıklık sistemini koruyucu- güçlendirici bir besin desteği olarak değerlendirmeniz gerekmektedir.

1.6.20


Sevgili arkadaşlarım, Allah'ın izniyle, POLEN dağıtımına bugün başlıyorum,
Poleni dağıtmaya başlarken bir kaç konuda hatırlatmada bulunmak istiyorum.
Öncelikle KARGO konusu.
İçinde bulunduğumuz dönem nedeniyle, kargo firmalarına aşırı oranda yük bindi. Kargo firmaları, üç dört misli artan taşıma talebine rağmen, aynı kadroyla çalışıyorlar. Hatta hastalık nedeniyle, eksik elemanla çalışmak durumundalar. Normal şartlarda bana 2 günde gelmesi gereken strafor kutular için 2 haftadan uzun süren bir uğraş sayesinde kutuları teslim alabildim. Şimdi gelen o strafor kutularla sizin polenlerinizi göndermeye başlıyorum. Strafor kutular ve içine koymuş olduğum buz şişeleri sayesinde kargonuz, fazla sıkıntı yaşamadan elinize ulaşacak diye umuyorum. Normal şartlarda, poleninizin o kutularda bir hafta, 10 gün kalması sorun değil. Ancak yine de sizden ricam, kargo duyurunuz geldiği zaman, kargo takip numarası ile polenininizin akibetini takip etmeniz. Çünkü: Kargoyu gönderdikten sonra, benim Ayaş'ta çalışmaya başlamam gerekiyor. Arılarla uğraşmaktan kargo takibi ile ilgilenmem pek mümkün değil.
Polenlerinizi, haftada bir gün kargoya vereceğim. Bir hafta 10 gün süren aşırı sıcaklar, ardından sebze fideleri ve ağaçlara zarar veren don olayı ve ardından başlayan yağışlar polen toplamayı da oldukça zorlaştırdı. Poleni günlük toplama, havalandırma, eleme, ayıklama işlemleri günlük yapılan işlemlerden. Bütün bu işlemlerin ardından tartım ve vakumlama işlemi yapılacak. Polen akışının, hava şartları nedeniyle düzensiz olması nedeniyle yeni polen siparişi almayacağım. Mevcut listeyle yedek listedeki siparişleri tamamlamaya çalışacağım.
Sırası gelen arkadaşlara özelden duyuru yapacağım. Ancak bu konuda bir ricam olacak. Face'teki grup paylaşımından sipariş veren bazı arkadaşlarımızın siparişleri, "ARKADAŞ" olmadığımız için kendilerine ulaşamıyorum. Sıranız geldi diye mesaj atacağım ama kendilerini bulamıyorum. Bu durumdaki arkadaşların siparişlerini, adres ve telefon bilgilerini messenger aracılığıyla özelden iletmelerini rica ediyorum. Vhats Up üzerinden mesaj gönderecek arkadaşlar, isim, adres ve telefon bilgileri ile sipariş miktarlarını ayrıntılı bir biçimde yazarlarsa, kendilerine ulaşmam kolay olur.
İlginiz için hepinize teşekkür ederim.

31.10.19

Arı sütü-bal-polen; Çörek otu-bal karışımına ilişkin sorular ve cevaplarArı sütünü siz mi üretiyorsunuz? Hayır. Arı sütünü biz üretmiyoruz. Arı sütü üretimi çok farklı bir uzmanlık alanı. Türkiye'de arı sütü üretimine yoğunlaşmış, az sayıda üretici var ve Arıcı Metin&Güç Birliği ekibinden Atila Garipler, yıllardan beri tanıdığı Mersinli Arı Sütü üreticisinden tedarik ettiği arı sütü ile kendi bahçemizin bal ve poleninden bu karışımı hazırlamaktadır.
Karışımın içinde ne kadar arı sütü var? Bildiğiniz gibi, arı sütü gerçekten çok yararlı ama bir o kadar da pahalı bir ürün. Aldığınız ürünün içinde ne kadar arı sütü olduğunu bilmek de en doğal hakkınız. Atila Garipler'in hazırlamış olduğu bir kavanoz, Arı sütü-bal-polen karışımında 350 gram bal, 150 gram taze polen ve 20 gram arı sütü bulunmaktadır.
Arı sütü-bal-polen karışımındaki arı sütü miktarını arttırmak mümkün mü? Bu karışımda net 20 gram arı sütü bulunmaktadır. Dilerseniz, ücret farkını ödeyerek 30-40-50 gramlık arı sütü ilavesi yaptırabilirsiniz. O zaman bu karışım oranları için Atila Garipler ile temasa geçmeniz gerekecektir.
Karışımı nasıl muhafaza edeceğiz? Arı sütü-bal-polen karışımını buzdolabında muhafaza etmeniz en uygun muhafaza şeklidir.
Arı sütü-bal-polen karışımının fiyatı nedir? Asgari net 500 gramlık arı sütü-bal polen karışımının fiyatı 100 lira +10 tl kargo ücretidir.
Çörek otu-bal karışımı neye yarar? Çörek otu ve bal karışımının vücuda kuvvet verici, iştah açıcı, idrar söktürücü ve süt arttırıcı etkileri vardır. Çörek otu ve bal karışımı mide yanmalarını giderir. Çörek otu ve bal karışımı alerjik durumlarda faydalıdır. Gözleri güneşe ve güçlü ışınlara karşı koruyarak katarakt oluşumunu engeller. Akciğer ve karaciğeri rahatlatmada etkilidir. Ağrılarda, sancılarda, soğuk algınlıklarında, kronik bronşit ve üst solunum yolları, nefes darlığı, astım ve öksürüğe faydalıdır. Zekâ geriliği ve sarada faydalıdır. Kanın temizlenmesinde ve işeme zorluğunun giderilmesinde faydalıdır.
Çörek otu-bal karışımını nasıl kullanacağız? Çörek otu- bal karışımını günde üç kez bir tatlı kaşığı alabilirsiniz.
Çörek otu, balın yüzüne toplanıyor. Çörek otu bal karışımında, çörek otunun yüzeyde toplanması normaldir. Karıştırarak kullanmanız en ideal olanıdır. Çörek otunu yemekte zorlanıyorum diyen arkadaşlar, karışımı alıp kavanozun kapağını kapattıktan sonra ters çevirerek koyabilirler. O zaman çörek otu kavanozun dibine toplanacak, siz kavanozu alıp kapağı açtığınız zaman çörek otu altta kalacak. Siz çörek otunu yemeden balı yemiş olacaksınız. Ancak asıl tavsiye, karıştırarak tüketmektir.
Çörek otu- bal karışımının fiyatı nedir? Net yarım kiloluk bir kavanazo çörek otu-bal karışımı 50 lira+10 tl kargo ücretidir.